LEAN MANUFACTURING

Szukając oszczędności i optymalizacji działania zakładów produkcyjnych nie można pozwolić sobie na ignorowanie istotności procesów związanych z logistyką wewnętrzną. Nawet najlepiej ułożony proces produkcyjny nie będzie kompletny i naprawdę efektywny bez odpowiednio zorganizowanego transportu materiałów i komponentów w obrębie linii produkcyjnej. Ideą naszych produktów i działań jest optymalizacja przewozu materiałów w zakładach produkcyjnych tak, aby transport nie tylko odbywał się zawsze na czas ale był także najlepiej dostosowany do specyfiki produkcji.

Korzystanie z wózków widłowych jest nieodzowne w magazynach, gdzie transport materiałów odbywa się zarówno w poziomie jak i pionie jednak w hali produkcyjnej ich użycie niejednokrotnie okazuje się nieefektywne (niska wydajność) a dodatkowo stwarza niebezpieczeństwo dla pracowników zakładu. Systemy logistyki wewnętrznej oparte na koncepcji lean manufacturing i użyciu pociągu transportowego wyposażonego w platformy i wózki pozwalają nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa ale także znaczącą optymalizację drogi i czasu potrzebnego na dostawę materiałów.

Poniższe porównanie stanowi przykład różnic pomiędzy transportem przy użyciu standardowego wózka widłowego oraz pociągu używanego w logistyce wewnętrznej.

STANDARDOWY WÓZEK WIDŁOWY
(koncepcja dostaw starego typu)

POCIĄG INTRALOGISTYCZNY Z PLATFORMAMI E-LINER
(koncepcja dostaw materiału zaprzęgiem mleczarza - lean manufacturing)
logistic train wamech
TEST ŁADOWNOŚCI - MAKSYMALNA MASA TRANSPORTOWANEGO ŁADUNKU
2000 kg
5000 kg
TEST OBJĘTOŚCI - ILOŚĆ PALET O WYMIARACH 1200X1000 MOŻLIWA DO PRZEWIEZIENIA PODCZAS JEDNEGO KURSU
1 paleta
5 palet
TEST TRASY - TRANSPORT ŁADUNKU O MASIE 5000kg (5 PALET PO 1000kg KAŻDA) POMIĘDZY PUNKTAMI A I B ODDALONYMI O 1km
10km trasy
5km pustego przebiegu
2km trasy
1km pustego przebiegu
TEST CZASU - TRANSPORT ŁADUNKU O MASIE 5000kg (5 PALET PO 1000kg KAŻDA) POMIĘDZY PUNKTAMI A I B ODDALONYMI O 1km
40 minut - prędkość wózka widłowego 15km/h
12 minut - prędkość pociągu 10km/h
logistic train wamech short delivery time
PODSUMOWANIE

W przypadku dużej rotacji materiałów i rozbudowanej linii produkcyjnej, transport poziomy przy wykorzystaniu wózków widłowych jest od 2,5 do 5 razy mniej efektywny niż pociąg transportowy.

Powyższe porównanie wyraźnie obrazuje, że pociąg transportowy z platformami E-Liner jest znacznie bardziej efektywny niż transport wewnętrzny przy użyciu wózka widłowego. Rozwiązanie to wpisuję się idealnie w założenia lean manufacturing – pozwala na znaczące obcięcie kosztów związanych z procesami logistyki wewnętrznej.